برگزاری نشست شورای قضایی اداره کل زندان های استان یزد با حضور معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان های کشور

نشست شورای قضایی استان یزد با حضور معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان های کشور، رئیس کل دادگستری، دادستان مرکز یزد، رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب، سازمان قضایی نیروهای مسلح، دادستان سازمان قضایی نیروهای مصلح، مدیرکل پزشکی قانونی، مدیرکل ثبت اسناد، دادستان های شهرستان های استان و روسای دادگستری شهرستان های یزد با محوریت کاهش جمعیت کیفری به میزبانی اداره کل زندان های استان یزد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ در این نشست که با حضور دکتر سیروس شیخ پور معاون قضایی، اجرای احکام و امور مجلس سازمان زندان های کشور، دکتر غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان، دادستان، جمعی از قضات و دادستان های شهرستان های یزد ، مدیران کل دستگاه های قضایی استان و همچنین مدیرکل و جمعی از مسئولین ستادی اداره کل زندان ها برگزار شد، مدیرکل زندان های استان یزد در ابتدا ضمن خیرمقدم به مدعوین گزارشی از وضعیت قضایی زندانیان زندان های استان پرداخت و گفت: در حال حاضر ۹۶ درصد زندانیان استان مرد و ۴ درصد ررا زن تشکیل می دهد و از نوع جرم نیز ۵۳ درصد زندانیان موادمخدر ، ۲۲/۵ درصد سرقت، ۶درصد جرایم علیه اشخاص و اموال، ۵درصد جرایم مالی و مابقی سایر جرایم تشکیل می دهند.

رضا ذوالفعلی نژاد افزود: در حال حاضر ۴۰ درصد از زندانیان استان را افراد غیربومی تشکیل می دهند که از این ۴۰ درصد، ۱۳درصد آنها را زندانیان اتباع بیگانه تشکیل می دهند که به دلیل نداشتن کفالت و وثیقه ماندگاری زیادی در زندان دارند.

وی گفت: بیشترین جمعیت زندانیان استان را با ۴۰ درصد حبس های بالای ۱۰ سال و ۲۷درصد حبس های یک تا ۵ سال تشکیل می دهند که بیشترین میانگین سنی مددجویان زندان های استان حدود ۴۵ سال می باشد.

مدیرکل زندان های استان یزد تصریح کرد: نقش بی سوادی در بزهکاری گفت: ۸۰ درصد مددجویان زندان های استان بی سواد و کم سواد هستند که تحت پوشش آموزش های مختلف تحصیلی، فرهنگی، قرآنی و حرفه آموزی قرار گرفته اند و از طرف دیگر فقر اقتصادی است که بیشتر از ۷۸درصد آنها شغل آزاد و کارگران فصلی و خدماتی تشکیل می دهند.

وی افزود: اقدامات خوب و تاثیرگزاری در سایه تعامل با مجموعه قضایی استان و نگاه ارزشمند رئیس کل محترم دادگستری صورت گرفته که در نتیجه در پایان شهریور ۹۸ نسبت به سال گذشته  حدود ۱۳ درصد کاهش جمعیت کیفری زندان ها را داشته ایم ضمن اینکه با این دیدگاه مناسب و بسیارامید بخش، آینده روشنی را برای زندان های استان یزد در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان ها متصوریم.

رضا ذوالفعلی نژاد در راستای کاهش جمعیت کیفری به فعالیت های فرهنگی، اصلاحی و تربیتی اشاره و از اقدامات دیگر از جمله افزایش و فعال نمودن شورای حل اختلاف و حمایت از خانواده مددجویان ، حوزه مراقبت الکترونیکی که برای نخستین بار موفق شدیم این طرح را در یزد اجرایی کنیم که تاکنون ۱۴۷ نفر با موفقیت از این طرح استفاده کردند و در حال حاضر برای ۳۷ نفر اجرا می شود.

وی در پایان افزود: بیش از هزار  عنوان مجرمانه وجود دارد که انتظار می رود تدابیر لازم برای اصلاح این عناوین و قوانین به عمل آید و همچنین انتقال زندانیان غیربومی به استان های محل خدمت خودشان و رسیدگی به تقاضای زندانیان مالی در بحث رسیدگی به اعسار آنها مد نظر قرار گیرد.

در ادامه این نشست رئیس کل دادگستری استان یزد با اشاره به ماده ۲۳ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها از اقدامات اثربخش اداره کل زندان ها در راستای تحقق این اهداف قدردانی کرد.

غلامعلی دهشیری در ادامه با اشاره به حدیثی از امام رضا(ع)درباره گره گشایی از مشکلات مومنان و بردن اندوه از دل مردم، گفت: با تحقق برنامه های کاهش جمعیت کیفری زندان ها امیدواری به خانواده بسیاری از مددجویان بازخواهد گشت و در کاهش آسیب های اجتماعی موثر خواهد بود.

وی اظهار داشت: متاسفانه فرهنگ حبس محور در جامعه و مجموعه قضایی به شکلی جا افتاده که اگر قاضی حبس ندهد گمان می کنند که عدالت رعایت نشده است و  امیدواریم با فرهنگ سازی مناسب و استفاده از مجازات های جایگزین حبس، این فرهنگ را در بین شکات و مجموعه قضایی اصلاح کنیم زیرا مجازات های جایگزین حبس نوعی تنبیه است که در بسیاری از مواقع آثار بهتری از حبس دارد.

دهشیری گفت: حبس تنها جریمه و تنبیه نیست و قضات باید در نظر داشته باشند که ابتدا سراغ دادرسی نروند و در پرونده هایی که شرایط وجود دارد، با ایجاد شرمساری و تنبیه در متهم به سمت محاکمه کشیده نشود و پرونده را با صلح و سازش در دادگاه مختومه کنیم.

وی با تاکید بر ضرورت اجرای مجازات های جایگزین حبس، گفت: طبق دستورالعمل جدید که در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها همه ی مراحل و شیوه های اجرا به خوبی بیان شده است، محاکم موظف هستند که ۱۵ درصد از آرا را به سمت مجازات های جایگزین حبس ببرند.

رئیس کل دادگستری استان یزد خاطرنشان کرد: آزادی مشروط و طرح مراقبت الکترونیکی با لحاظ تمامی شرایط و ضوابط به خوبی در زندان های استان یزد اجرا شده و تاثیرات مثبتی هم در کاهش جمعیت کیفری زندان ها داشته است.

وی در ادامه گفت: قوه مقننه نیز ضروری است که با بازنگری و ویرایش قوانین به سمت حبس زدایی برود.

انتقال زندان یزد به بیرون از شهر، هدفمندتر شدن بازدید قضات، توسعه فعالیت های مربوط به صلح و سازش نظیر برگزاری میزگرد بخشش و گذشت نیز از دیگر پیشنهادات رئیس کل دادگستری استان یزد در زمینه تحقق اهداف کاهش جمعیت کیفری بود.

غلامعلی دهشیری در ادامه این نشست ضمن تقدیر از فعالیت های فرهنگی و تربیتی، حرفه آموزی و آموزشی در زندان های استان به همراه شوراهای حل اختلاف مستقر در زندان های استان افزود: ۱۰۰درصد آمار پرونده های ارجاع شده به شورای صلحی زندان های استان یزد مختومه شده که بسیار رضایت بخش است و با ارزش تر اینکه ۷۱ درصد از این پرونده ها نیز به صلح ختم شده است.

سیروس شیخ پور معاون قضایی و اجرای احکام سازمان زندان های کشور نیز در این نشست گفت: کاهش آمار زندانیان از سیاست های قوه قضاییه و ریاست سازمان زندان ها است که به خوبی در استان یزد اجرا می شود.

وی با اشاره به اهمیت حضور قضات در بین زندانیان گفت: دیدار حضوری قضات با مددجویان در کاهش جمعیت کیفری زندان ها همواره اقدامی اثربخش محسوب می شود چراکه اعمال تسهیلات مناسب از سوی مراجع قضایی و اعطای مرخصی منتهی به آزادی در این بازدیدها سریع تر به نتیجه می رسد.

شیخ پور ضمن تاکید بر لزوم فرهنگ سازی سیاست های حبس زدایی، به بیش از یک هزارو ۲۰۰ عنوان مجرمانه در کشور اشاره کرد و گفت: باید بگونه ای فرهنگ سازی صورت گیرد که در قالب قانون، عناوین مجرمانه کاهش یافته و سیاست های حبس زدایی تقویت شود.

معاون قضایی سازمان زندان های کشور در این نشست ادامه داد: زندان باید محل نگهداری افرادی باشد که حضورشان در جامعه مضر است و سپس اقدامات اصلاحی و تربیتی را برای بازگشت سعادتمندانه آنها به جامعه برنامه ریزی نمود فلذا قضات باید در نظر داشته باشند که مجازات حبس هزینه های زیادی دارد و اگر از هزینه های مادی آن گذشت کنیم، نمی توان آسیب های اجتماعی آن را نادیده گرفت.

سیروس شیخ پور تاکید کرد: کمک به آزادی بر هم زنندگان نظم و امنیت جامعه و مجرمان سابقه دار به هیچ عنوان در کمیته کاهش جمعیت کیفری مطرح نیست و قانون به طور جدی با این گونه افراد برخورد خواهد کرد.

وی افزود: در جرائم سبک، نباید اولین گزینه زندان باشد، بلکه باید به آنها کمک کرد و با اتخاذ تدابیر مناسب از گزینه های جایگزین حبس استفاده نمود.

این مقام مسئول با اشاره به اقدامات خوب اصلاحی و تربیتی صورت گرفته در زندان های استان یزد گفت: تلاش مدیرکل و همکاران مجموعه زندان های استان یزد ستودنی و به آرمان های امام خمینی که تبدیل زندان به دانشگاه است نزدیک شده است.

در ادامه ی این نشست قضات، مسئولین قضایی و کارشناسان قضایی و اجرای احکام سازمان زندان های کشور به بیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود با موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان ها پرداختند.

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*