مدیرکل زندان های استان در نشست عقد تفاهم نامه با اداره کل کار و رفاه اجتماعی یزد؛ اشتغال، اعتمادبنفس و شخصیت اجتماعی مددجویان را بازسازی می کند

تفاهم نامه همکاری اداره کل زندان های استان یزد با اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان با هدف ایجاد اشتغال برای خانواده مددجویان زندان های استان و زندانیان آزاده شده به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد، مدیرکل زندان های استان یزد در این نشست ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و تبریک هفته دولت گفت: فراهم نمودن زمینه برای اشتغال زندانیان و خانواده های آنها اثربخشی بسیاری در حوزه کاهش آسیب های اجتماعی دارد.

رضا ذوالفعلی نژاد افزود: تجربه زندانبانی به ما ثابت کرده است که ریشه بسیاری از جرائم و بزهکاری ها، بیکاری است و وقتی مددجو بواسطه ی اشتغال، درآمد کسب می کند ضمن امرار معاش اعتماد بنفس و شخصیت اجتماعی او نیز بازسازی می شود.

وی ضمن ارائه گزارشی از فعالیت های اصلاحی و تربیتی صورت گرفته در زندان های استان گفت: اشتغال و حرفه آموزی یکی از فعالیت های اصلی ما در زمینه اصلاح و تربیت و بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه است که برای کامل تر شدن این چرخه نقش سایر دستگاه های اجرایی ازجمله اداره کل کار و رفاه اجتماعی استان می تواند پررنگ باشد.

این مقام مسئول افزود: بیش از نیمی از جمعیت زندانیان استان در فعالیت های اشتغال و حرفه آموزی مشغول هستند و درآمد کسب می کنند.

ذوالفعلی نژاد با اشاره به توسعه ی تولید صنایع دستی و رونق اشتغال نشسته در زندان های استان یزد گفت: با علم به اهمیت اشتغال در کاهش جرایم و کاهش آسیب های اجتماعی، راهکارهای مختلفی برای ایجاد انگیزه در مددجویان مورد استفاده قرار گرفته و امروز رونق تولید و اشتغال را در زندان های استان یزد هستیم.

وی اظهار داشت: عواید و درآمد حاصل از فروش صنایع دستی زندانیان و همچنین تولیداتی که از طریق اشتغال نشسته ایجاد می شود، به شخص مددجویان و صاحبان آثار بر می گردد و این موضوع به همراه امتیازات خوبی که برای مددجویان فعال در این حوزه در نظر گرفته شده، انگیزه ی زندانیان را برای فعالیت و اشتغال در زندان بیشتر کرده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد نیز در این نشست گفت: مهمترین دغدغه جوامع امروزی مسئله اشتغال است؛ تمام افراد در یک جامعه نیاز به شغلی دارند که با آن معیشت خود و خانوده شان را تامین نمایند.

محمد حسین ریاحی منشا اکثر آسیب های اجتماعی را بیکاری دانست و افزود: زمانی که فرد نتواند از طریق راه صحیح درآمد کسب کند به اجبار رو به کسب و کار غیر مجاز آورده و در نهایت با انواع آسیب های اجتماعی روبرو می شود.

وی در ادامه از عملکرد اداره کل زندان ها در زمینه ایجاد اشتغال برای زندانیان تقدیر کرد و اظهار داشت: تمام دستگاه های اجرایی موظف هستند که برای ایجاد اشتغال و رونق تولید در جامعه همکاری نموده و با حمایت از زندانیان آزاد شده، زمینه بازگشت به جامعه و حضور مجدد آنها در کارگاه ها و کارخانجات را فراهم کنند.

ریاحی انعقاد تفاهم نامه میان این دو اداره کل را به فال نیک گرفت و بیان کرد: به منظور کاهش فقر و محرومیت با هدف استقرار عدالت، ثبات اجتماعی، اقتصادی و انسجام اثربخشی در برنامه ­های آسیب­های اجتماعی با محوریت کمک به اشتغال زندانیان پس از آزادی و خانواده آنان، این تفاهم نامه منقعد شده و قطعاً نقش موثری برای دستیابی به اهداف مشترک این دو اداره کل ایفا خواهد کرد.

این مقام مسئول استانی گزارشی از طرح های اشتغالزا به ویژه طرح مشاغل خانگی ارائه داد و اظهار داشت: بر اساس تفاهم نامه قصد داریم با معرفی خانواده های مددجویان و زندانیان آزاد شده به بانک های عامل پرداخت کننده تسهیلات اشتغال که از سوی اداره کل زندانها معرفی خواهند شد، گامی در جهت ایجاد فرصت شغلی برای این عزیزان برداریم.

گفتنی است تفاهم نامه همکاری میان این دو اداره کل جهت رسیدن به اهدافی همچون  توانمند سازی مددجویان و کمک به بازاجتماعی نمودن آنان، فراهم نمودن بستر فرهنگ کارآفرینی، خود اشتغالی و مشاغل خانگی و فراهم نمودن فرصت­های شغلی و اشتغال به منظور رفع نیازهای معیشتی زندانیان و خانواده آنان به امضا رسید.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*