مدیرکل زندان های استان یزد در دیدار با دادستان مرکز استان تاکید کرد؛توسعه صدور احکام مجازات های جایگزین حبس

مدیرکل و جمعی از مسئولین ستادی اداره کل زندان های استان یزد با دادستان جدید مرکز استان دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ رضا ذوالفعلی نژاد در این نشست گزارشی از برنامه های اصلاحی و تربیتی ارائه داد و اظهار داشت: زندان های استان یزد در زمینه های اصلاحی و تربیتی همواره جزء استان های برتر کشور بوده و در حوزه های اشتغال و حرفه آموزی، قرآنی، نماز، حقوق شهروندی، کتاب و کتابخوانی و … حائز رتبه های برتر استانی کشوری شده است.

وی با اشاره به اینکه عملکرد مددجویان در حوزه اشتغال موجب جلب رضایت و اعتماد بخش خصوصی شده است، گفت: در حوزه اشتغال و حرفه آموزی با حمایت دادستان و مسئولین قضایی استان زمینه ی عقد قرارداد با کارگاه های مختلف تولیدی و صنعتی با هدف کاهش آسیب های اجتماعی و کسب درآمد برای مددجویان واجد شرایط، فراهم آمد و به لطف خدا برای نخستین بار در یزد تعداد قابل توجهی از مددجویان مشغول بکار شدند.

ذوالفعلی نژاد در ادامه افزود: به لطف خدا، جلب اعتماد طرفین قرارداد موضوع اشتغال مددجویان در کارگاه های بیرون از زندان بگونه ای پیش رفته است که برخی از مددجویان پس از پایان دوران حبس، در همان محل توسط کارفرما استخدام شدند.

مدیرکل زندان های استان یزد کمبود فضای فیزیکی در زندان ها را عامل عدم طبقه بندی ۱۰۰درصدی زندانیان دانست و گفت: بالای ۸۰ درصد طبقه بندی مددجویان در زندان های استان رعایت شده است.

وی ادامه داد: در حوزه اشتغال نشسته نیز در سال گذشته بسیاری از صنایع دستی زندانیان در نمایشگاه ها و فروشگاه های سطح شهر به فروش رسیده و عواید آن به مددجو و خانواده های نیازمند آنها رسیده است که توسعه تمامی این فعالیت ها حمایت دستگاه قضایی و دادستانی را می طلبد.

مدیرکل زندان های استان یزد تسریع در صدور حکم زندانیان بلاتکلیف را خواستار شد و گفت: تعداد قابل توجهی از مددجویان زمان بسیار کمی در زندان هستند و باید توجه داشت که حبس های کمتر از ۱۰ روز مانع از ارتکاب جرم نمی شود.

رضا ذوالفعلی نژاد با تاکید بر اهمیت و تاثیرات احکام مجازات جایگزین حبس گفت: طی سالهای گذشته در زمینه صدور احکام مجازات های جایگزین حبس مطرح بود، با حمایت مسئولین ارشد قضایی استان این اقدام صورت گرفت و شاهد نتایج بسیار مطلوبی از آن در جامعه و خانواده مددجویان بودیم که انتظار داریم این روند ادامه داشته باشد و مجازات های جایگزین حبس توسعه یابد و زندان، آخرین تصمیم قاضی باشد.

وی همچنین آماری از اقدامات صورت گرفته در راستای اجرای طرح پایبند الکترونیکی در یزد ارائه داد و گفت: امیدواریم طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، با توسعه زیرساخت ها در سال ۹۸ شاهد افزایش چشمگیر این نوع احکام باشیم.

این مقام مسئول در پایان آماری از فعالیت های ستاد دیه استان ارائه داد و گفت: ۲۴۸ محکوم مالی در زندان های استان هستند که قریب به ۵۰ درصد آنان مربوط به مسائل مهریه میباشند.

دادستان یزد نیز در این نشست با اشاره به اهمیت برنامه های کاهش جمعیت کیفری زندان ها گفت: باید باتوجه به سیاست های استان در زمینه کاهش جمعیت کیفری زندان ها عمل کنیم.

محمدرضا حدادزاده افزود: مددجویان واجد شرایط و مورد تایید شورای زندان از سوی دادستانی مورد حمایت ویژه در بحث اعطای امتیازات و مرخصی قرار خواهند گرفت.

وی گفت: اقدمات اثربخشی در حوزه کاهش جمعیت کیفری زندان ها صورت گرفته و امروز کاهش ورودی به زندان نتیجه ی تغییر نگرش قضات دادسراها است.

حدادزاده ادامه داد: با استناد به راهکارهای قانونی به قضات اعلام کردیم و معتادان متجاهر با حمایت دانشگاه علوم پزشکی و در راستای کاهش آسیب های اجتماعی جهت درمان به کمپ های ترک مواد مخدر معرفی می شوند.

دادستان یزد در ادامه بر افزایش سرمایه اجتماعی سیستم قضایی تاکید کرد و گفت: مدیریت باید به سمت امن شدن جامعه باشد و برنامه های اصلاحی و تربیتی زندان ها نیز باید به سمت و سوی جامعه سالم برود .

گفتنی است در این نشست معاون سلامت، اصلاح و تربیت زندان های استان یزد، مدیرعامل ستاد دیه استان، رئیس اداره بازرسی و ارزیابی عملکرد اداره کل زندان ها و مدیر زندان مرکزی یزد نیز حضور داشتند .

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*