دیدار حضوری رئیس کل دادگستری استان یزد با مددجویان زندان مرکزی یزد/ حبیبی: سازش ۶۰ درصدی شعب شورای حل اختلاف زندان قابل تحسین است

رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: شعب شورای حل اختلاف زندان با ایجاد سازش در ۷۸۴ پرونده از مجموع ۱۳۴۱ پرونده، سازش ۶۰درصدی را رقم زده اند که قابل تحسین است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ محمدرضا حبیبی در حاشیه بازدید شورای معاونین دادگستری استان از زندان مرکزی یزد طی نشستی با حضور مدیرکل و مسئولین زندان های استان، گفت: کسب رضایت ۷ نفر از اولیای دم و گذشت از قصاص نیز از دیگر تلاش های شورای حل اختلاف مستقر در زندان بوده است که جای تقدیر دارد.

وی تصریح کرد: کاهش جمعیت کیفری زندانها مسئله ای است، که مورد تاکید است و برهمین اساس دستورالعمل ویژه ای از سوی معاون دادستان کل کشور نیز به استانها ارسال شده است.

این مقام قضائی، بر اجتناب از صدور قرار بازداشت جز در موارد الزامی قانونی تأکید کرد و بیان داشت: طبق نظر فقهی ریاست قوه قضاییه در مواردی که مدیون مدعی اعسار است و دِین هم مسبوق به اعسار سابق نیست نباید بازداشت و زندان شود مگر خلاف ادعای او ثابت شود.

وی در خصوص افراد در بندی که توان پرداخت مهریه یا نفقه را ندارند نیز گفت: وقتی فردی به واسطه عدم شغل و یا توانائی مالی ۶ ماه در زندان مانده و نتوانسته حتی یک سکه از مهریه خود را بپردازد باید روند قضائی معسر کلی برای این فرد پیگیری شود تا از رسوب این گونه افراد در زندان جلوگیری گردد.

مدیرکل زندان های استان یزد نیز در ابتدای این نشست ضمن ارائه گزارشی از آمار مربوط به زندان های استان گفت: در سایه تعامل دستگاه قضایی استان، اقدامات بسیار خوبی در رابطه با کاهش جمعیت کیفری زندان ها انجام شده و عفو اخیر مقام معظم رهبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب نیز، هزار و ۷۴۲ نفر در زندان های استان را مشمول شد.

رضا ذوالفعلی نژاد همچنین گزارشی از فعالیت های مربوط به شورای حل اختلاف زندان ها ارائه داد و افزود: از هزار و ۳۴۱ پرونده ای که در سه شعبه مربوط به زندان های استان مطرح گردید، پس از پیگیری و همت همکاران و حمایت دستگاه قضایی استان، ۴۷۰ نفر آزاد شدند.

وی ادامه داد: کمیته صلح و سازش زندان در سال ۹۷  پس از رایزنی های فراوان موفق شد ۷ نفر رضایت اولیای دم را داشته باشد که این فرایند، اتفاق ارزشمندی برای شورای حل اختلاف زندان محسوب می شود.

مدیرکل زندان های استان یزد در ادامه ضمن قدردانی از حضور قضات در زندان های استان گفت: بازدید قضات از زندان ها و دیدار حضوری با مددجویان با هدف رفع مشکلات قضایی آنها، حرکت بسیار خوبی است که امیدواریم این روند در سال جاری نیز با قدرت بیشتر ادامه یابد.

ذوالفعلی نژاد افزود: در بحث اقدامات اصلاحی و تربیتی نیز موفقیت های بسیاری در مجموعه ی زندان های استان حاصل شده که نقش حمایتی مسئولین قضایی استان در اعطای مرخصی های هدفمند و … پر رنگ است.

وی در پایان پیشنهادات خود در رابطه با مسائل مربوط به کاهش جمعیت کیفری زندان ها را ارائه داد و بر ضرورت تحقق اهداف کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاکید کرد.

در ادامه رئیس کل دادگستری و مسئولین قضایی استان ضمن بازدید از بناهای تازه تاسیس و درحال احداث زندان مرکزی و همچنین مجتمع حرفه آموزی و اشتغال این مرکز، در جمع مددجویان حضور یافته و مشکلات قضایی آنها را مورد بررسی قرار دادند.

رئیس کل دادگستری استان یزد، ضمن استماع مشکلات و دغدغه های زندانیان، ضمن راهنمایی و ارشاد موارد قانونی به مددجویان، دستور مساعد قانونی جهت پیگیری موضوعات مطرح شده را صادر نمود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*