خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان : آزادی۸۳۰ زندانی با عفو رهبری در یزد

دادستان عمومی و انقلاب یزد گفت: ۸۳۰ زندانی در استان با عفو رهبری به کانون خانواده‌های خود بازگشتند.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از یزد ، علی اکبر شمس دادستان عمومی و انقلاب یزد در دیدار اعضای شورای قضایی استان با امام جمعه یزد،گفت: ۲ هزار و ۵۰۰ مددجوی زندانی استان به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی مشمول تخفیف مجازات فرمان رهبری شدند که از این تعداد ۸۳۰ نفر به کانون خانواده‌های خود بازگشتند.

وی افزود: بقیه مشمول تخفیف مجازات قرار گرفتند که رسیدگی به این مساله و بررسی پرونده آن‌ها برای استفاده از عفو در حال انجام است.

شمس  ادامه داد: یکی از مهمترین اولویت‌های دادسرای عمومی و انقلاب یزد در سال ۹۷ رسیدگی و سامان دهی پرونده‌های قدیمی در دادسرا بود که از هزار و ۲۴۰ پرونده موجود مرتبط با قبل از سال ۹۶، حدود هزار پرونده به سرانجام رسید و از فرایند تحقیق و رسیدگی خارج شد.

دادستان یزد ادامه داد: از ۲۴۰ پرونده باقی مانده با توجه به سنوات در شمول پرونده‌های قدیمی محسوب می‌شود، حدود ۱۰۰ پرونده از عهده دادسرا خارج است و باید منتظر پاسخ استعلام نظام پزشکی و هیئت نظام پزشکی در مراجع مربوطه یزد و تهران بود.

شمس خاطرنشان کرد: در این خصوص مکاتبه لازم با مراجع ذی ربط به منظور تسریع، صورت پذیرفت و بخش دیگری نیز مربوط به نیابت به سایر نقاط کشور است.

وی به ورودی ماهانه حدود سه هزار پرونده به دادسرای یزد اشاره کرد و یادآورشد: بخش عمده‌ای از پرونده‌ها مربوط به جرائم خرد و کم اهمیت است به نحوی که سه عنوان مجرمانه اول پرونده‌ها درگیری‌های ساده، توهین، تهدید و سپس تصادف و سرقت است که در شأن مردم نیست و برای این مسائل کار فرهنگی کرد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، استفاده از تریبون‌های مذهبی، منابر و کانون‌های مساجد و مشارکت سایر نهاد‌ها و دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی را برای کاهش جرائم اجتماعی خواستار شد.

این مسئول قضایی تأکید کرد: برای کاهش مراجعه مردم باید آستانه صبر و تحمل مردم افزایش یابد، و در موارد کوچک به همدیگر توهین و تهدید نکنند.

شمس تصریح کرد: در حال حاضر هر قاضی تحقیق به طور متوسط به ۱۴۰ پرونده در ماه رسیدگی می‌کند که کار سنگینی است و باید با تدابیر پیشگیری و اتخاذ راهکار‌های وضعی و فرهنگی، به منظور پیشگیری از وقوع جرم و آسیب‌های اجتماعی گام برداشت تا تعداد پرونده‌های وارده به دادسرا کاهش یابد.

آدرس لینک خبر : https://www.yjc.ir/fa/news/6892868/%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C%DB%B8%DB%B3%DB%B0-%D8%B2%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%A8%D8%A7-%D8%B9%D9%81%D9%88-%D8%B1%D9%87%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%DB%8C%D8%B2%D8%AF

آزادی۸۳۰ زندانی با عفو رهبری در یزد

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*