حضور مدیرکل زندان های استان در برگزاری طرح ملی جنگلانه

طرح ملی جنگلانه با حضور مدیرکل زندان های استان یزد و جمعی از مسئولین استان در مراتع دشت شیطور شهرستان بافق برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان یزد ؛ این مراسم همزمان با روز ملی جنگلانه و با هدف احیای پوشش گیاهی در مراتع لرد شیطور با حضور رضا ذوالفعلی نژاد مدیرکل اداره زندانهای استان یزد ، خانم دکتر معتمدنیا نماینده انجمن آبخیزداری ایران در استان یزد، برگزار شد.

رضا ذولفعلی نژاد مدیرکل زندان‎های استان یزد در این باره گفت : علت حضور این اداره در طرح ملی جنگلانه، مشارکتی است که  اداره کل زندان‎ها با منابع طبیعی دارد و براساس تفاهم نامه سعی کردیم اشتغال را در این حوزه تعریف و با همکاری ادارات و نهادهای خصوصی، اقدامات خوبی در به کارگیری مددجویان انجام شده است.

وی در ادامه افزود : در شهرستان بافق ۲۵ نفر از مددجویان طرف قرارداد بنیاد تعاون زندانیان با اداره کل منابع طبیعی و شهرستان در حال انجام وظیفه هستند و در سال گذشته هم این کار انجام و در آینده نیز این تعداد افزایش خواهد یافت و هدف استفاده از توان و استعداد این مددجویان است.

کمال کریمی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بافق در حاشیه این مراسم گفت: همزمان با روز ملی جنگلانه برای احیای پوشش گیاهی از دست رفته و همچنین بذرکاری گونه های مثمر و گیاهان داروئی از جمله قیچ، اشترک، انغوزه و درمنه در بالغ بر ۱۰۰ هکتار از مراتع دشت شیطور و دولت آباد با همت جمعی از مسئولین و طبیعت دوستان کشت شد.

پورامینی بخشدار بخش مرکزی نیز اظهار داشت: این کار با دو هدف حفظ منابع طبیعی و حمایت از دامداران منطقه انجام شد و با توجه به پوشش گیاهی این منطقه و کاهش بارندگی با اقداماتی که در حال انجام است وضع موجود حفاظت شود.

وی در ادامه افزود : حدود ۱۰ دامدار از این دشت در حال تامین ارتزاق هستند و گاهاً نیز با تائید اداره منابع طبیعی دربعضی از مواقع سال نیز در اختیار بعضی از دامداران قرار می گیرد.

طرح جنگلانه یک طرح ملی و  مردمی و خودجوش بوده که با هدف ترمیم ، احیا و افزایش پوشش گیاهی و در نهایت تنوع زیستی گونه های بومی در مناطق جنگلی و مرتعی می باشد که سبب تقویت و انسجام نیروهای محلی با یکدیگر و همچنین سازمانهای دولتی می شود.

گفتنی است در این مراسم محمد رضا رفیعی زاده معاون سلامت ، اصلاح و تربیت اداره کل زندان های استان ، رئیس ترویج و روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی ، اعضای شورا و دهیاران روستاهای شیطور و دولت آباد و جمعی از دوستداران طبیعت طرح ملی جنگلانه نیز حضور داشتند .

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*