با حضور معاون اداره کل فرهنگی سازمان زندان های کشور و جمعی از مسئولین استان برگزار شد؛ آیین باشکوه نخستین پایگاه کتاب کتابخوانی زندانهای سراسر کشور در یزد

 

با حضور معاون اداره کل فرهنگی سازمان زندان های کشور ، جمعی از مسئولین استان و مددجویان زندان مرکزی یزد، آیین باشکوه نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندانهای سراسر کشور برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی زندان مرکزی یزد ؛ مدیر کل زندانهای استان یزد در ابتدای این آیین با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبریپیرامون کتاب و کتابخوانی گفت: فراهم نمودن زمینه های مناسب برای مطالعه مددجویان نقش مهمی در اصلاح و تربیت آنها و بازگشت سعادتمندانه مددجویان به جامعه دارد.

رضا ذوالفعلی نژاد همچنین با اشاره به تاکیدات ریاست سازمان زندان های کشور درخصوص ترویج فرهنگ مطالعه در زندان ها گفت: تاکیدات ریاست محترم سازمان زندان ها و مسئولین نظام بر توسعه و ترویج فرهنگ کتابخوانی زندانیان و همچنین انتخاب یزد به عنوان پایگاه کتاب و کتابخوانی نشان از اهمیت بالای مطالعه در زندانها است .

وی افزود: نگاه اداره کل زندان ها به موضوع کتاب و کتابخوانی در بین زندانیان ویژه است بگونه ای که امتیاز هایی که مددجویان برای آزادی ها ، آزادی های مشروط به دست خواهند آورد از  موضوع مطالعه و کتابخوانی خواهد بود.

ذوالفعلی نژاد اظهار داشت: همان گونه که حفظ هر جزء قرآن دارای امتیاز است از این به بعد مطالعه ی هر جلد کتاب نیز دارای امتیاز ویژه خواهد بود تا با ایجاد انگیزه برای فرهنگ سازی بحث کتاب و کتابخوانی این مهم را در زندانهای استان نهادینه کنیم .

وی در ادامه افزود : اگر مددجویان در زندانها با کتاب انس بگیرند بسیاری از اشتباهات گذشته را انجام نخواهند داد.

این مقام مسئول گفت : متاسفانه امروزه به دلیل وجود فضاهای مجازی در جامعه ، کتاب بسیار غریب واقع شده و مطالعه کتاب نسبت به گذشته کاهش داشته است ، اما در زندانها به دلیل عدم دسترسی به فضای مجازی، مددجویان بهترین منبع خودآگاهی ، دانایی و دانش افزایی را کتاب می دانند.

مدیرکل زندانهای استان یزد با اشاره به کسب رتبه ی برتر اداره کل زندانهای استان یزد در جشنواره ی رضوی به عنوان دستگاه برتر در بخش کتاب خانه ی مشارکتی گفت : این موفقیت را مدیون زحمات همکاران، رابطین فرهنگی و همچنین حمایت های نهاد کتابخانه های عمومی استان به ویژه سرکار خانم دوست فاطمی ها هستیم .

در ادامه ی این برنامه معاون اداره کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندانها ضمن تبریک به مناسبت انتخاب زندان مرکزی یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی گفت : کتابخانه زندان مرکزی یزد در بین ۳۵۵ کتابخانه کشور به عنوان کتابخانه ی شاخص برگزیده شده است که این موفقیت حاصل زحمات و تلاشهای مسئولین و همکاران در این اداره است .

حجت السلام ربانی با اشاره به اولین سوره ی نازل شده بر پیامبر اسلام گفت : در این سوره و در آیه ی اول این سوره خدا به پیامبر میفرماید بخوان ، زیرا تا انسانی که نخواند، نخواهد دانست و انسانی که نداند نمی تواند پیرامون موضوعی به اظهار نظر بپردازد .

معاون اداره فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کشور افزود : باید در زندانها افزایش علم داشته باشیم و این فقط امر فقط با مطالعه کتاب امکان پذیر خواهد بود .

وی گفت : کتاب و کتابخوانی فصلی مبارک است که در زندان مرکزی یزد افتتاح شد ، خوشبختانه بیش از ۵۰ درصد از مددجویان زندان مرکزی یزد در بحث کتاب و کتابخوانی و مطالعه ی روزانه کتاب مشارکت دارند و در شش ماهه ی اول سال جاری بیش از ۱۴۷۰ مسابقه کتابخوانی در زندانهای سراسر کشور برگزار گردیده که بیشترین برگزیده ها اززندان مرکزی یزد هستند که این خود گواه انتخاب به حق و درست زندان مرکزی یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندانهای سراسر کشور است .

ربانی با بیان این موضوع که زندان مجموعه شهری است که تمام دستگاه های اجرایی عملیاتی در استان باید کمک کنند تا زندان این حرکت بو به جلوی خود را حفظ کرده و بتواند در این راستا موفق باشد .

این مقام مسئول در پایان تداوم این اقدامات در زمینه ی کتاب و کتابخوانی را در زندان خواستار شد تا هر روز زندان بتواند موفق تر از روز قبل بوده و با تاکید بر این شعار که ((کتاب کاش زودتر به سراغت می آمدم )) شاهد افزایش سرانه مطالعه در زندانها باشیم .

این مقام مسئول در ادامه از زحمات دوست فاطمیها مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان و محمد رفیعی زاده دبیر نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی به دلیل زحمات بسیار زیاد و برگزاری هرچه بهتر این مراسم تقدیر و تشکر ویژه نمود.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان یزد در ادامه ی این برنامه ، انتخاب کتابخانه ی زندان مرکزی یزد را به عنوان اولین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندانهای سراسر کشور را تبریک گفت و با اشاره به حدیثی از امام صادق (ع) اظهار داشت: امیدوارم با فرهنگ سازی مناسب فرزاندمان را به کتاب و کتابخوانی دعوت کنیم که در آینده زندگی بهتری داشته باشند.

رقیه دوست فاطیمی ها همچنین ضمن تقدیر از مدیرکل زندان های استان به دلیل فراهم آوردن زمینه های مناسب مطالعه در بین زندانیان افزود: این آیین افتتاحیه ای برای کتاب و کتابخوانی در زندان مرکزی است و امیدواریم برنامه های بسیار ویژه ای برای این موضوع لحاظ شود که باعث تداوم  امر کتاب و کتابخوانی در بین مددجویان شود.

در ادامه از مدیرکل زندان های استان و جمعی از مسئولین این مجموعه به پاس زحمات در این امر تقدیر به عمل آمد.

اجرای موسیقی سنتی و نمایش خوانی توسط مددجویان از دیگر برنامه های این مراسم بود .

در پایان این برنامه با حضور مدیر کل و حجت السلام ربانی و مدیر کل نهاد کتابخانه ها از قرآن دست نویس توسط مددجویان و کتاب خاطرات زندان رونمایی شد .

 

    

 

 

 

 

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*