برگزاری نشست هم اندیشی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی با حضور مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد

نشست هم اندیشی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ویژه خانواده مددجویان زندان های استان یزد با حضور مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد در سالن شهید بهشتی اداره کل زندان های استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ رضا ذوالفعلی نژاد در نشست هم اندیشی کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ویژه خانواده مددجویان زندان های استان یزد ضمن ارائه گزارشی از آمار مرتبط با فعالیت های صورت گرفته در راستای کاهش آسیب های اجتماعی مددجویان و خانواده زندانیان، گفت: خانواده زندانیان، قشر بی دفاع و در معرض آسیبی هستند که باید به آنها توجه شده و برنامه ریزی مناسب برای کمک به آنها صورت گیرد.

وی تاکید بر اینکه اصلاح و تربیت پایدار نیازمند حمایت است، افزود: باتوجه به سیاست گذاری های سازمان زندان ها مبنی بر اصلاح و تربیت زندانیان، در حوزه مددجویان اقدامات خوب و ارزشمندی صورت می گیرد ولی بعداز رها شدن زندانی، کنترل بسیار دقیقی نمی توانیم بر وی داشته باشیم و لازم است مسئولین دستگاه ها با فرهنگ سازی مناسب، جامعه را برای پذیرش مددجویان پس از اصلاح و تربیت ، مهیا کنند.

مدیرکل زندان های استان یزد ادامه داد: مرکز مراقبت بعدازخروج زندان های استان یزد اقدامات شایسته ای برای حمایت از مددجویان پس از آزادی انجام می دهد اما این اقدامات جوابگوی تمامی مددجویان آزاد شده نیست.

ذوالفعلی نژاد با بیان اینکه درصد بالایی از خانواده زندانیان اقشار کم درآمد و آسیب پذیر هستند ، اظهار داشت: جرم، محصول جامعه است و اگر خانواده زندانی مورد حمایت قرار نگیرد، ممکن است در معرض آسیب های اجتماعی قرار گرفته و به بزهکاری و ارتکاب جرم گرایش پیدا کند.

وی در پایان گزارشی از فعالیت های حمایتی انجمن حمایت از خانواده زندانیان و مرکز مراقبت بعدازخروج زندان های استان ارائه داد و بر توسعه همکاری ها برای حمایت از خانواده مددجویان تاکید کرد.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد نیز در این نشست با تاکید بر توجه به مسائل اجتماعی و فرهنگی جامعه گفت: دغدغه ما ، فعالیت در حوزه های اجتماعی است چراکه مشکلات این حوزه چارچوب مشخصی ندارد و با عوامل متعددی روبرو هستیم.

فخرالسادات خامسی هامانه ادامه داد: مشکلات پیچیده حوزه های اجتماعی قابل پیش بینی نبوده و اصلاح آن در کوتاه مدت میسر نیست فلذا باید همه ی دستگاه های اجرایی دست در دست یکدیگر داده تا اقدامات تاثیرگذار صورت بگیرد.

وی با اشاره به مشکلات خانواده زندانیان گفت: متاسفانه خانواده زندانیان بدون اینکه مرتکب جرمی شده باشند، مجبور به تحمل محدودیت هایی می شوند و همچنین در معرض برخی از آسیب های اجتماعی قرار می گیرند و برای همین باید نگاه همه جانبه به موضوعات اجتماعی درخصوص مسائل زندان داشته باشیم.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری یزد برگزاری دوره های آموزشی پیشگیری از آسیب های اجتماعی برای خانواده زندانیان و فرزندان را اقدامی ارزشمند دانست و بر توسعه این آموزش ها تاکید کرد.

وی در پایان با تاکید بر اینکه نگاه پیشگیرانه به آسیب های اجتماعی باید تقویت شود، گفت:  نگرش دستگاه های اجرایی و حمایتی به حوزه زندان ها باید تغییر کند و با یک نگاه همه جانبه در راستای کاهش آسیب های اجتماعی خانواده زندانیان قدم برداریم.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*