همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی؛افتتاح نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور در یزد

همزمان با آغاز هفته کتاب و کتابخوانی، نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور در زندان مرکزی یزد افتتاح شد.
به گزارش روابط عمومی زندان مرکزی یزد؛ در این آیین که با حضور مدیرکل و جمعی از مسئولین ستادی اداره کل زندان های استان و همچنین جمعی از مدیران نهاد کتابخانه های عمومی یزد برگزار شد، دکتر محمدحسین پاپلی نویسنده شهیر یزد و عضو اصلی کمیسیون جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافیدانان جهان به عنوان میهمان ویژه حضور داشت.
مدیرکل زندان های استان یزد در آیین افتتاحیه نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های سراسر کشور که به میزبانی زندان مرکزی برگزار شد گفت: انتخاب استان یزد به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی زندان های کشور افتخاری است که در پی تلاش های ارزشمند همکاران عرصه اصلاح و تربیت در استان یزد و فراهم آمدن زیرساخت های مناسب در زمینه افزایش سرانه مطالعه برای مددجویان به دست آمده است.
رضا ذوالفعلی نژاد ضمن گرامیداشت هفته کتاب و کتابخوانی، افزود: کتابخانه زندان مرکزی یزد در سال جاری از سوی نهاد کتابخانه های استان نیز به عنوان کتابخانه های برتر معرفی شده است.
وی با اشاره به نقش سازنده کتاب در تغییر بینش و دانش مدجویان گفت: کتاب و کتابخوانی می تواند از بسیاری آسیب ها و فشارهای روحی و روانی مددجویان کاسته و در کاهش استرس نیز موثر باشد.
رئیس نخستین پایگاه کتاب و کتابخانه های سراسر کشور افزود: در حال حاضر بیش از ۳۴هزار جلد کتاب در زندان های استان موجود و طبق برنامه ی مشخص شده در دسترس مددجویان قرار دارد که می توانند یا به صورت امانی به اندرزگاه خود برده و پس از مطالعه به کتابخانه بازگردانند و یا از سالن های مطالعه کتاب که در کتابخانه زندان وجود دارد استفاده نمایند.
این مقام مسئول در ادامه با ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته در راستای افزایش سرانه مطالعه در زندان های استان ، گفت: برنامه هایی نظیر مسابقات کتاب و کتابخوانی و همچنین ویژه برنامه هایی نظیر “کتاب اثرگزار من” و سایر فعالیت های مربوط به کتاب در زندان ها، سرانه مطالعه را به میزان مطلوبی افزایش داده و یقین داریم مطالعه و توجه به کتابخوانی بیشترین اثرگزاری را در تغییر نگرش زندانیان دارد.
در ادامه ی این نشست عضو اصلی کمیسیون جغرافیای فرهنگی انجمن جغرافیدانان جهان و نویسنده شهیر یزدی ضمن اشاره به خاطراتی از تاثیر مطالعه در زندگی شخصی خود، اهمیت کتابخوانی را یادآور شد و گفت: فراهم شدن زمینه های کتاب و کتابخوانی در زندان ها از برکات نظام جمهوری اسلامی است و جزء افتخارات ما است که امروز زندان های استان یزد به عنوان پایگاه کتاب و کتابخوانی در کشور مطرح و معرفی می شوند.
دکتر محمدحسین پاپلی یزدی در ادامه افزود: مسئولین زندان های استان یزد از لحاظ ساختمانی، تجهیزات و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای اصلاح و تربیت زندانیان و تحقق شعار امام مبنی بر تبدیل زندان ها به دانشگاه تلاش های زیادی کرده و به صورت علمی و عملی این مهم محقق شده است فلذا لازم است مددجویان نیز از این شرایط فراهم آمده به سود خود و برای رسیدن به سعادتمندی دنیا و آخرت تلاش نمایند.
وی اظهار داشت: استان یزد در بسیاری از شاخص ها رتبه برتر کشور را دارد و خوشحالیم که در امور اداره ی زندان ها نیز بسیار موفق هستند که امروز به عنوان نخستین پایگاه کتاب و کتابخوانی در سراسر زندان های کشور معرفی می شود.
پاپلی یزدی در ادامه به یکی از مددجویان زندان مرکزی که در ابتدای آیین آغازین این برنامه بخش هایی از کتاب شازده حمام را به صورت گزیده خوانش کرد، قول داد در صورتی که وی بتواند خاطرات زندگی خود را به صورت کتاب به رشته ی تحریر درآورد، هزینه های مربوط به چاپ و انتشار کتاب مورد نظر را پرداخت و هدیه ای به ارزش ۴۰۰ میلیون ریال برای نویسنده در نظر خواهد گرفت.
در ادامه ی این مراسم، گروه سرود زندان مرکزی نیز به اجرای برنامه ای با موضوع کتاب پرداخت و در پایان مدیرکل زندان های استان یزد با اهداء تابلوی نقاشی شده تصویر دکتر پاپلی یزدی که توسط مددجویان فعال در امور هنری زندان تدارک دیده شده بود، از این نویسنده یزدی تقدیر کرد.

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*