معاون برنامه ریزی ، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور: اداره کل زندان های استان یزد الگوی مناسبی برای سایر دستگاه ها است

با حضور معاون نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور و معاون اداره کل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان ها، نشست ستاد اقامه نماز اداره کل زندان های استان یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زندانهای استان یزد؛ معاون برنامه ریزی، نظارت و ارزیابی ستاد اقامه نماز کشور در این نشست ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته در زمینه ترویج فرهنگ نماز در زندان های استان یزد گفت: زندان استان یزد بواسطه اقدامات خلاقانه و خوب در زمینه نماز در کشور همواره جزو بهترین ها بوده و الگوی مناسبی برای سایر مراکز نگهداری مددجویان محسوب می شود.
سیدعلی مهدیان در ادامه با اشاره به گزارشات بسیار خوب مسئولین معتقد در حوزه نماز استان گفت: نگاه مسئولین سازمان بر تاثیرگذاری نماز بر رفتار مددجویان است زیرا نماز باعث ایجاد آرامش در زندان می شود و بستر سایر فعالیت ها را برای اصلاح و تربیت هموار می کند.
وی با تاکید بر ضرورت آموزش افزود: مددکاران و مراقبین زندان ها می توانند در مباحث آموزشی و عقیدتی نماز، جزء اولویت ها باشند چراکه بیشترین سر و کار را با زندانیان دارند و می توانند با تجهیز از لحاظ محتوایی و مهارتی نقش مهمی در زمینه های اصلاحی و تربیتی مددجویان داشته باشند.
مدیر کل اداره زندانهای استان یزد نیز با گزارشی از اقداماتی در حوزه ی نماز و نمازخوانی گفت: خوشبختانه امروز ۷۰۰ نفر حافظ نیم جزء تا ۳۰ جزء قرآن کریم در زندان مرکزی یزد حضور دارند که هر روز به تعداد این مددجویان افزوده خواهد شد.

رضا ذوالفعلی نژاد در ادامه اظهار داشت: ۲۵ روحانی در زندان های استان مشغول فعالیت و ترویج فرهنگ نماز هستند و نمازهای یومیه، حتی نماز صبح هم در زندان به صورت جماعت برگزار می شود.

وی گفت: ۲۶ باب نمازخانه در زندان های استان یزد وجود دارد که در تمامی این نمازخانه ها ستاد اقامه نماز فعال بوده و بیش از ۱۰۸ مصوبه از کارگروه های ستاد اقامه نماز زندان ها در سال جاری اجرایی شده است.

مدیرکل زندان های استان افزود: تجلیل از خادمان نماز، جذب ۹ روحانی طرح امید با همکاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم، ایجاد کتابخانه های کوچک با موضوع نماز و همچنین سخنرانی های بین الصلاتین با موضوع ترویج فرهنگ نماز و دوره های تصحیح الصلاه

این مقام مسئول ضمن تقدیر و تشکر از همکاری و حمایت ستاد اقامه نماز و همچنین اداره کل اوقاف و امور خیریه استان پیرامون کمک هایی که در حوزه نماز داشتند افزود : این تعامل و همکاری ها باعث شده تا همکاران ما در زندان های استان گام های مهم و موثری در حوزه های اصلاحی و تربیتی بردارند .
وی در ادامه با اشاره به تاثیر نماز در روحیه و اصلاح و تربیت مددجویان گفت : نماز مانع و سد محکمی در مقابل بزهکاری است که نقش مهمی در کاهش آسیب ها و رفتارهای پرخطر مددجویان نیز دارد .
این مقام مسئول در ادامه بیان کرد : همه دستگاه ها باید کمک کنند تا مددجویان پس از تکمیل فرایند اصلاح و تربیت و بازگشت به جامعه، به زندان برنگردند.
در ادامه این نشست معاون مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کشور با اشاره به گزارشی از اقدامات صورت گرفته در حوزه نماز سازمان زندان های کشور گفت: خوشبختانه تعداد ۸۰۰ روحانی در ارتباط با بحث ستاد اقامه نماز در زندانهای سراسر کشور فعال هستند و در زمینه های مختلفی از جمله مباحث معنوی و هدایتی نماز فعالیت می کنند که در این رابطه توفیقات بسیار خوبی نیز حاصل شده است.
حجت الاسلام ربانی همچنین به رشد متوالی زندان های استان یزد در زمینه نماز اشاره کرد و گفت: اداره کل زندان های استان یزد با استفاده از ظرفیت های روحانیون مجرب و همچنین تعامل خوب با دستگاه های استان، همواره جزء بهترین استان های کشور در بحث ستاد اقامه نماز بوده است.
وی در ادامه افزود : با توجه با گزارش های واصله به ستاد اقامه نماز سازمان زندان ها، در شش ماهه ی ابتدای سال نسبت به زمان مشابه در سال گذشته، شاهد رشد قابل توجه فعالیت های مربوط به نماز و نمازخوانی در استان یزد بوده ایم و برای نمونه میتوان به ساخت ۴ نمازخانه جدید در زندان مرکزی یزد ، برگزاری نمازهای یومیه به صورت جماعت ، برگزاری کلاس های احکام و اعتقادات ویژه مددجویان و … در زندان مرکزی یزد اشاره نمود .
حجت السلام حبیبیان  در این نشست ضمن تقدیر از مدیر کل اداره زندانهای استان یزد و کارکنان این مجموعه به دلیل فعالیت های ارزشمند در حوزه نماز و نماز خوانی گفت: فعالیت های اصلاحی و تربیتی در مددجویان فقط با توجه به قرآن و نماز محقق می شوند و در غیر این صورت این چرخه تکمیل نخواهد گشت.
وی با اشاره به این موضوع که اداره زندانهای استان یزد همواره جزء ۳ دستگاه برتر در حوزه نماز و نمازخوانی بوده است افزود : خوشبختانه در سال جاری نیز اداره زندانهای استان یزد با کسب نمره ۹۷ جزء دستگاه های برتر استان در بحث ستاد اقامه نماز مطرح شده است.
گفتنی است در این جلسه معاونین و جمعی از مسئولین ستادی اداره کل زندانهای استان یزد و اعضای ستاد اقامه نماز این اداره نیز حضور داشتند .

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*