برگزاری نشست کاهش جمعیت کیفری زندان های یزد با حضور قضات و دادستان شهرستان های استان

نشست کاهش جمعیت کیفری زندان های استان یزد با حضور قضات و دادستان های شهرستان های این استان در سالن شهید بهشتی اداره کل زندان ها برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ در ابتدای این نشست ، مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان یزد ضمن ارائه گزارش آماری از وضعیت قضایی و ورودی مددجویان به زندانهای استان  گفت: هرچند جمعیت کیفری ما رو به افزایش است و کاهش جمعیت از نظر آماری و به حسب ظاهر نداشته ایم ولی اگر این تلاش و اقدامات نبود به جای افرایش ۲ درصدی نسبت به سال گذشته الان افزایش ۱۵ تا ۲۰ درصدی داشتیم.

رضا ذوالفعلی نژاد ضمن تقدیر و تشکر از تعامل ، همکاری و عملکرد مطلوب دستگاه قضایی استان به جهت اهتمام در امر کاهش جمعیت کیفری اظهار داشت: بازدید منظم قضات محترم از زندان ها روند خوبی داشته است و از رتبه ۱۹ سال گذشته به رتبه ۶ کشور رسیده ایم ولی اخیراّ این روند سیر نزولی داشته و از رتبه ۶ به رتبه ۱۰ رسیده ایم که انتظار می رود با توجه به نقش مؤثر بازدید قضات عنایت بیشتری به این مهم داشته باشند.

وی همچنین اظهار داشت: افزایش چشمگیر تعداد مددجویان در مجتمع های اشتغال و حرفه آموزی استان، نتیجه حسن اعتماد و دیدگاه مثبت دستگاه قضایی نسبت به زندانها است.

رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب یزد و دبیر اجرایی دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری استان در این نشست گفت: با در نظر گرفتن اصل استفاده حداقلی از زندان و حبس که در حقوق جزا است، به دنبال کاهش هدفمند جمعیت کیفری هستیم و هدف ما باید زندان ، زندانیان ، دستگاه قضایی و جامعه باشد.

حجت اسدی ضمن تقدیر از همکاری قضات در رابطه با تحقق اهداف کاهش جمعیت کیفری زندان ها گفت: برای اصلاح و تربیت افراد معتاد در جامعه، حبس اولین راه نیست و باید در اعمال مجازات در جهت اصلاح افراد نقش خود فرد ، جامعه ، خانواده ، جامعه ، مدرسه ، دانشگاه وغیره را مد نظر بگیریم.

وی با تاکید بر اینکه در کاهش جمعیت کیفری راهکار مؤثری ارائه بدهیم و نباید بگوییم نمی شود، اذعان داشت: در بحث ظرفیت پابند الکترونیک در ابتدای راه هستیم و کسی نمی تواند بگوید این نهاد مشکل دارد کما اینکه در کشور های هلند و سوئیس اجرا می شود.

رئیس دادگاههای عمومی و انقلاب یزد افزود: با توجه به قانون بیمه اجباری شخص ثالث مصوب ۱۳۹۵ دیگر نباید کسی به خاطر دیه تصادف در زندان باشد.

اسدی همچنین اظهار داشت: در خصوص آراء مجازات جایگزین حبس در حال حاضر خیلی نمی توانیم وارد کیفیت شویم باید کمیت را در نظر بگیریم تا آسیب ها و نقاط قوت و ضعف آن شناسایی و مرتفع شود.

وی در ادامه با اشاره به نقش آمار در مدیریت صحیح گفت: آمار شاخصی است برای رفع نواقص و کمک بسزایی در تصمیم گیری ها و مدیریت می کند اما نباید درگیر آمارگرایی و آسیب های آن شویم.

اسدی افزود: باتوجه به هجمه ای که علیه قوه قضاییه و زندان وجود دارد باید روابط عمومی فعالیت های خود در خصوص مجازات های جایگزین حبس بیشتر نماید.

دبیر اجرایی دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری استان یزد در پایان تعامل قضات و دادستان های شهرستان های استان برای رسیدگی بدون نوبت به پرونده زندانیان را خواستار شد .

گفتنی است در این نشست قضات و دادستان های شهرستان ها به بیان نقطه نظرات خود در خصوص راه های کنترل و کاهش جمعیت کیفری زندان ها پرداخته و در پایان از نفرات موفق و فعال در این امر تقدیر و قدردانی به عمل آمد.

 

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*