گلریزان خیرین مهریزی برای آزادی زندانیان جرایم مالی غیرعمد

پنجمین جشن گلریزان شهرستان مهریز با حضور حجت الاسلام محی الدینی امام جمعه مهریز، رضا ذوالفعلی نژاد نایب رییس هیئت امنای ستاد دیه و مدیرکل زندان های استان، دشتکیان معاون دادستان و قاضی ناظر بر زندان مرکزی یزد، حمید رضا زارع دبیر برگزاری پنجمین جشن گلریزان مهریز و مدیر زندان مرکزی یزد و همچنین سید محمد رستگاری فرماندار، آخوندی شهردار، دمیری رییس دادگستری، حسن پور دادستان و جمعی از خیرین شهرستان مهریز یکشنبه در مجموعه گردشگری مهرنگار برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد به نقل از ستاد دیه؛ در پنجمین جشن گلریزان این شهرستان رضا ذوالفعلی نژاد نایب رییس هیئت امنای ستاد دیه و مدیرکل زندان های استان یزد در ابتدا یادی از بنیانگذار ستاد دیه کشور شهید لاجوردی نمود و گفت: این نهاد مردمی در راستای آزادسازی زندانیان جرایم غیر عمد آبرومند نیازمند تشکیل و از همان ابتدا دو هدف یکی فرهنگسازی و پیشگیری و دیگری جمع آوری کمک های مردمی که یکی از راه های آن برگزاری جشن های گلریزان هست برای آزاد سازی زندانیان جرایم غیر عمد می باشد را دنبال می کند

وی در ادامه افزود: ستاد دیه یزد فعالیت خود را از سال ۱۳۸۳ در استان آغاز نموده و تاکنون موجبات آزادی یک هزار و ۲۷۰ زندانی جرایم غیرعمد از زندان های استان فراهم گردیده است.

رضا ذوالفعلی نژاد افزود: هم اکنون ۱۶۴ نفر محکوم مالی جرایم غیر عمد در زندان های استان به سر می برند  که برای آزادی آنها به ۳۰۰ میلیارد ریال نیاز است تا موجبات آزادی آنها فراهم گردد که از این تعداد ۱۲ نفر از شهروندان این شهرستان مهریز هستند که کل بدهی آنها مبلغ ۲۷میلیارد و ۲۸۰میلیون ریال می باشد.
این مسئول تصریح کرد: در سال ۱۳۹۶ با همت خیران ۱۵۶ محکوم غیرعمد با ۱۹۷میلیارد ریال بدهی و گذشت رضایتمدانه از شکات بیش از ۹۰میلیارد ریال موجبات آزادی این افراد فراهم به کانون خانواده های خود بازگشتند.

وی در ادامه این ماه مبارک را بهترین ماه برای استغفار، مدد و مغفرت دانست و اشاره نمود: شما خیرین محترم با اقدام خداپسندانه خود نه تنها دل یک مومن بلکه دل چندین مومن را خشنود می سازید چرا که هر فرد زندانی که به واسطه جرائم غیر عمد در زندان گرفتار شده است در حقیقت دارای خانواده ای است که با آزادی او چندین نفر دیگر و همچنین خانوداه شاکی که حال براثر تصادف و غیره فوت یا با مشکلاتی روبرو هست رهایی و خوشنود و دو یا چند خانواده نجات می یابند.

ذوالفعلی نژاد با اشاره به این مطلب که بر اساس یک اصل حقوقی بین المللی تنها شخص مرتکب جرم، مستحق مجازات است اظهار داشت: در حقیقت همراه با کسی که به طور ناخواسته براثر ورشکستگی یا تصادف وارد زندان می شود  خانواده وی نیز زندانی می شوند چرا که خانواده منبع درآمد و اتکای خود را ازدست میدهد و معیشت آنان دچار مشکل می شود بنابراین قدم خیرشما خیرین بزرگوار در این مراسم سبب خوشحالی  دل چندین نفر خواهد شد و انشالله خداوند شما را مستحق همان حدیث پیامبر اکرم (ص) خواهد ساخت.

وی با اشاره به اینکه بیش از نصف این بدهی از طریق کمیته صلح و سازش ستاد دیه گذشت و رضایت شکات تامین می شود ابراز داشت: این فرهنگ هم از مواردی است که به خوبی در حال گسترش بوده و باید نهادینه شود چرا که وقتی طلبکاری یا شاکی می بیند پای بدهکار به زندان باز شده و او می تواند با گذشت از بخشی از طلب خود و با کمک مشارکت های مردمی و تسهیلات بانکی زمینه آزادی بدهکارش را فراهم آورد باید با خدا معامله کرده و گذشت کند.

ذوالفعلی نژاد تاکید نمود: آموزش و فرهنگسازی را باید برای تمام سنین جدی بگیریم و به شیوه های مختلف به کار ببریم چرا که فقط با کمک خیرین محترم نمی توان جهت آزادسازی جرایم غیر عمد اقدام نمود و باید به خانواده ها و افراد جامعه چه در بحث تصادفات، رعایت قوانین و مقررات، داشتن گواهینامه، بیمه نامه و چه در بحث حوادث کارگاهی و همچنین مهریه آموزش داد.

حجت الاسلام محی الدینی افزود:این زندانیان اشخاصی هستند که ناخواسته و از روی غیر عمدکاری انجام دادند و الان گرفتار و در بند هست  و انشاالله  ما بتوانیم سبب خوشحالی آنان و خانواده آنها باشیم .
رستگاری فرماندار مهریز نیز در همایش جشن گلریزان مهریز گفت: خیران مهریزی جهت آزادی زندانیان باجرائم غیر عمد این شهرستان مبلغ ۶۶۰میلیون ریال  کمک کردند.

گفتنی است در این مراسم که با برنامه های متنوع فرهنگی و هنری از جمله اجرای موسیقی با مضمون حضرت علی (ع) و کار خیر توسط هنرمند محبوب استان مهدی صادقی و اجرای ضرب زورخانه و همچنین لوح یادمان به یاد خیر درگذشته و اهدا حکم یاور ستاد دیه در شهرستان مهریز به حایری همراه بود.

 

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*