گزارش ویژه جشن نسیم مهر در یزد/کمک ۱۴۰ میلیون تومانی خیرین یزدی در آیین باشکوه جشن حمایت از خانواده زندانیان

آیین باشکوه “جشن نسیم مهر” ویژه حمایت از خانواده زندانیان استان یزد با حضور مسئولین قضایی ، اجرایی و شورای شهر و همچنین نیکوکاران ، اصحاب رسانه، گروه های هنری برجسته کشور و جمعی از خانواده زندانیان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد ؛ در این آیین باشکوه که به میزبانی اداره کل زندان ها و انجمن حمایت از زندانیان استان برگزار شد، خیرین یزدی ۱۴۰ میلیون تومان برای حمایت از خانواده نیازمند زندانیان کمک کردند.

مدیرکل زندان های استان یزد در ابتدای این مراسم که با حضور رئیس کل دادگستری استان، شهردار و رئیس شورای شهر یزد، معاون سیاسی امنیتی استاندار و جمعی از مسئولین اداری و قضایی استان حضور داشتند، گفت: ۸۰ درصد زندانیان از سطح سواد پایینی برخوردار بوده و از نظر اقتصادی از قشر ضعیف جامعه به شمار می روند.

رضا ذوالفعلی نژاد خانواده را اولین  نهاد اجتماعی دانست که افراد جامعه پذیری را دراین نهاد می پذیرند گفت: خانواده کارکردهای زیادی دارد کارکردهای  نظیر اجتماعی ،زیستی، اقتصادی  روانی  و غیرو که در هیچ نهاد اجتماعی دیگری از این گستردگی کارکردها برخوردار نیستند.

وی با بیان اینکه جامعه سالم درگرو وجود خانواده سالم در آن جامعه است اظهار داشت: اگر نهاد اجتماعی خانواده دچار اختلال شود قطعا منجر به بروز اختلال در جامعه خواهد شد.

نایب رئیس انجمن حمایت از زندانیان استان یزد ادامه داد: در این میان افرادی هستند که بنا بر دلایلی مرتکب جرم شده و به زندان می افتند بنابراین یکسری اختلال در خانواده های آنان ایجاد می شود که اولین اختلال ایجاد مسائل روحی و روانی برای فرد زندانی و خانواده وی است.

ذوالفعلی نژاد با بیان این مطلب که انتقال یک فرد به زندان یک انتقال فیزیکی صرف نیست اظهار داشت: این انتقال با خود آسیب هایی از بعد شخصیتی، حیثیتی و شغلی برای فرد زندانی و خانواده آنان ببارخواهد آورد و طبیعی است که وقتی یکی از ارکان اصلی خانواده دچار مشکل شود خانواده متزلزل شده و برای اعضای خانواده مشکلاتی به وجود خواهد آورد.

مدیرکل زندان های استان تصریح کرد: ۸۰ درصد زندانیان از سطح سواد پایینی برخوردار بوده و از نظر اقتصادی از قشر ضعیف جامعه به شمار می روند  بنابراین  آسیب های اجتماعی زمانی به وجود می آید که افراد مسکن مناسب،تغذیه مناسب نداشته باشند و از بهداشت و درمان کافی برخوردار نباشند پس وجود این نواقص اعتیاد،سرقت و مسائل اخلاقی را به دنبال خود دارد.

وی ادامه داد: فردی که مرتکب جرم شده باید مجازات را خود به تنهایی تحمل کند اما متاسفانه مجازات ها  به صورت غیر مستقیم بر دوش خانواده ها سنگینی می کند  بنابراین باید مسئولان تمام تلاش خود را برای حمایت از این خانواده ها به کار بگیرند تا بار مجازات از دوش خانواده های زندانیان برداشته شود.

ذوالفعلی نژاد در پایان تاکید کرد: همه ارکان جامعه از دولت تا نهادهای حمایتی و بخش خصوصی باید در حمایت از این قشر مظلوم تلاش کنند چرا که حمایت از این قشر در واقع در کاهش آسیب هاب اجتماعی این خانواده ها موثر است.

در ادامه این مراسم دادستان یزد نیز در جمع خانواده های زندانیان فلسفه تشکیل انجمن حمایت از زندانیان را حمایت از خانواده های مددجویان اعلام کرد و اظهار داشت: هرچند وظیفه دستگاه قضا برخورد با متخلفین جامعه بوده و به ناچار افرادی را برای مجازات به زندان معرفی می کند اما حمایت از خانواده های آنان نیز از دغدغه های مسئولان قضائی کشور و استان است.

علی اکبر شمس در ادامه به ارائه گزارشی از اقدامات دادگستری یزد در یکسال اخیر پرداخت و گفت: این اقدامات در دو بخش صورت گرفته که یک بخش آن مربوط به داخل زندان بوده که از سال قبل که بنده مسئولیت دادستانی را پذیرفتم شیوه نامه ای را تدوین کردیم که رویکرد این شیوه نامه رویکرد فرهنگی و سوق دادن زندانیان به سمت فعالیت های فرهنگی، مذهبی و اشتغال و حرفه آموزی مختلف در زندان است.

وی ادامه داد: در بخش دوم رسیدگی به خانواده های زندانیان است که رویکرد انجمن از حالت ایستایی به سمت تکامل و پویایی حرکت کرده و در بحث سرمایه گذاری و کسب درآمدهای مختلف در راستای  کمک به  خانواده زندانیان اقدامات بسیار خوبی در سال گذشته صورت گرفته و در آینده نیز برنامه های خوبی تدارک دیده شده است.

شمس اشتغال زایی خانوده ها را از سیاست های اصلی انجمن حمایت بیان کرد و گفت: با توجه به محدودیت های منابع درآمدی کمک های نقدی به خانواده های زندانیان بسیار ناچیز است و کفاف زندگی آنان را نمی دهد بنابراین رویکردی در نظر گرفته شده است که به سمت اشتغال خانواده های زندانیان و خوکفائی آنان حرکت کنیم که هم مشکلات اشتغال آنان حل شده و هم کمک به معیشت آنان می شود.

دادستان استان افزود: ۷۱۵ خانوار تحت پوشش انجمن قرار دارند که در سال گذشته توانستیم ۱۰۵ نفر را از سوی انجمن به مراکز کاریابی معرفی کنیم و در حدود ۵۰ نفر نیز توسط خود انجمن در کارگاه های خیاطی برای کارآموزی به  کارگیری شدند.

وی رویکرد دیگر این انجمن را پرداخت تسهیلات اشتغال زایی دانست و اظهار داشت: در سال گذشته ۱۵۰خانوار به بانک های عامل معرفی شدند.

علی اکبر شمس پرداخت مستمری به خانواده های زندانیان را از دیگر اقدامات انجمن برشمرد و گفت: در سال گذشته ۸۱۰ میلیون  تومان به صورت مستمری مستقیم،کمک هزینه های درمانی ، تهیه وسایل منزل و هزینه تحصیلی فرزندان خانواده های زندانیان استان یزد پرداخت شده است.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کشور که میهمان ویژه این مراسم بود نیز گفت: آمار نشان می دهد که حدود ۷۰ درصد از مددجویان زندان های کشور فاقد مسکن هستند که در زمان تحمل حبس، خانواده های آنها در کنار گرفتاریهایی که برای سرپرست خانواده بوجود آمده، فشارهای اقتصادی و اجتماعی را نیز بیش از پیش احساس می کنند.

حجت الاسلام رستمی با اشاره به مشکلات خانواده های نیازمند زندانیان  و همچنین آسیب های اجتماعی که این خانواده ها را تهدید می کند، افزود: توجه به خانواده زندانیان بحث بسیار جدی و مورد تاکید دکتر جهانگیر ریاست محترم سازمان زندان ها است که مرتبا نیز از کمیسیون اجتماعی کشور و مجلس شورای اسلامی پیگیر رسیدگی به مشکلات خانواده زندانیان هستند.

وی اظهار داشت: انجمن حمایت از زندانیان علیرغم اقدامات خوب و ارزنده ای که در راستای جذب سرمایه برای حمایت از خانواده های نیازمند زندانیان انجام داده، پاسخگوی تمامی مشکلات آنها نیست.

مدیرکل فرهنگی و تربیتی سازمان زندان های کشور حضور شهردار و مسئولین استانی در این جشن باشکوه را ارزشمند عنوان کرد و ضمن قدردانی از مسئولین به دلیل حمایت از برنامه های اداره کل زندان های استان یزد، گفت: زمینه فعالیت های اقتصادی هرچه بیشتر توسط انجمن حمایت از زندانیان با نگاه سازنده خیرین و مسئولین و حمایت آنها صورت می پذیرد.

حجت السلام رستمی با اشاره به آیات و روایات متعدد در خصوص انفاق و کمک کردن به نیازمندان بر لزوم حمایت از خانواده نیازمند زندانیان تاکید کرد.

گفتنی است اجرای گروه تواشیح کانون اصلاح و تربیت، پخش کلیپ از فعالیت های انجمن حمایت از خانواده های مددجویان و اجرای نمایش کمدی از دیگر بخش های این مراسم بود.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*