مدیرکل زندان های یزد در نشست کاهش جمعیت کیفری تاکید کرد؛ نقش مهم قضات و دادستان ها در کاهش جمعیت کیفری زندان های استان

نشست کاهش جمعیت کیفری زندان های استان یزد با حضور دادستان ها و قضات دادگاه های کیفری استان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ نشست کاهش جمعیت کیفری زندان های استان یزد با حضور دادستان ها و قضات دادگاه های کیفری استان به میزبانی کانون اصلاح و تربیت یزد برگزار و مصوبات جدید جهت اجرا به مسئولین مرتبط ابلاغ شد.
مدیرکل زندان های استان یزد در ابتدای این نشست ضمن ارائه آماری از وضعیت زندان های استان گفت: حدود ۹۶درصد زندانیان استان یزد مرد و ۴ درصد زن می باشند.
رضا ذوالفعلی نژاد افزود: با اجرای سیاست های کاهش جمعیت کیفری و تعامل خوب قضات دادگستری های استان، خوشبختانه در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با سال گذشته، ۳ونیم درصد کاهش جمعیت کیفری را داشته ایم.
وی با اشاره به اینکه آمار کاهش جمعیت کیفری در استان یزد نسبت به میانگین کشوری بالا است، گفت: ۲۶ درصد زندانیان استان یزد تحت قرار هستند که امیدواریم با نظر قضات محترم این تعداد زندانیان نیز تعیین تکلیف بشوند تا ضمن رفع دغدغه مددجویان، کاهش جمعیت کیفری بیشتری را شاهد باشیم.
ذوالفعلی نژاد ادامه داد: اتباع بیگانه نیز یکی دیگر از مشکلات زندان های استان یزد است که علیرغم تعاملات دستگاه قضایی و اعزام تعدادی از مددجویان افاغنه در سال گذشته به کشور خودشان جهت ادامه دوران محکومیت، هنوز ۱۴ درصد از کل زندانیان را تشکیل می دهند.
این مسئول قضایی افزود: میزان حبس های کمتر از ۱۰ روز تاثیر زیادی در اصلاح و تربیت فرد بزهکار ندارد و در بیشتر اوقات ممکن است باعث بروز مشکلات بیشتر برای متهم و خانواده وی بشود، فلذا قضات محترم میتوانند با استفاده از مجازات های جایگزین حبس در جرایم سبک ، ضمن کمک به کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاثیرات مثبت اینگونه احکام را در افراد و خانواده هایشان شاهد باشند.
رضا ذوالعفلی نژاد در ادامه ضمن تقدیر از تعامل و رویکرد خوب قضات و دادگستری استان با اداره کل زندان های یزد، اظهار داشت: عملکرد خوب استان یزد در بحث کاهش جمعیت کیفری زندان ها با نگاه و تعامل مثبت مسئولین قضایی اتفاق افتاد و برای نخستین بار در کشور طرح پابندهای الکترونیکی بر روی مددجویان زندان های یزد با موفقیت اجرا شد.
وی همچنین ادامه داد: آزادی مشروط یکی دیگر از سیاست های بسیار خوب برای کاهش جمعیت کیفری زندان ها است چراکه سرانه فیزیکی لازم برای نگهداری و اصلاح و تربیت زندانیان در ندامتگاه مرکزی یزد با استانداردهای جهانی و کشوری فاصله دارد و برای رسیدن به این استانداردها و بالابردن کیفیت فعالیت های اصلاحی و تربیتی باید از راهکارهای کاهش جمعیت کیفری استفاده کنیم.
در ادامه دادستان مرکز استان یزد با تاکید بر اجرای کامل مصوبات نشست کاهش جمعیت کیفری زندانها گفت: دغدغه های اداره کل زندان ها، دغدغه های دادگستری هم می باشد و همه باید برای اجرای سیاست های کاهش جمعیت کیفری تلاش کنیم.
علی اکبر شمس افزود: لازم است برای جلوگیری از افزایش جمعیت کیفری زندان ها قضات با جدیت بیشتر نسبت به اجرای این مصوبات اهتمام لازم را داشته باشند.
دبیر ستاد ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندانیان استان نیز در ادامه ضمن قدردانی از تلاش قضات و همکاران مجموعه قضایی و زندان ها در راستای اجرای سیاست های کاهش جمعیت کیفری گفت: موفقیت های استان یزد در اجرای برنامه های کاهش جمعیت کیفری به دلیل یکپارچگی و همدلی قضات ، دادستان ها و سایر حوزه های مرتبط است.
حجت اسدی افزود: اقدامات کاهش جمعیت کیفری در استان یزد به صورت منظم در حال انجام است و در سال گذشته اقدامات خوبی در این زمینه صورت گرفته اما هنوز ظرفیت برای کاهش ۲۰ درصدی جمعیت زندانیان وجود دارد که لازمه آن همت و انگیزه مضاعف است.
رئیس دادگاه های عمومی و انقلاب شهرستان یزد ادامه داد: زندانبانی شغل سخت و طاقت فرسایی است که مشکلات خودش را دارد و هرچقدر آمار زندانیان بالا برود مشکلات آنها نیز بیشتر می شود و به ازای همان ، کار اصلاح و تربیت برای کمک به بازگشت زندانیان به جامعه سخت تر می شود.
وی اظهار داشت: به زودی دبیرخانه کاهش جمعیت کیفری زندانیان استان در محل دادگستری تشکیل خواهد شد و کلیه مکاتبات و صورتجلسات، جدی تر از گذشته پیگیری خواهد شد.
اسدی در پایان گفت: قضات و دادستان های استان باید از همه ظرفیت شهرستان ها برای کنترل افراد معتاد و بزهکاران استفاده کنند.
در ادامه دادستان ها و قضات دادگاه های کیفری استان یزد به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند و همچنین در پایان شش نفر از فعالین امر کاهش جمعیت کیفری در سال گذشته از سوی رئیس کل دادگستری استان مورد تقدیر قرار گرفتند.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*