برگزاری نشست کمیته کاهش جمعیت کیفری زندانها با حضور دادستان های شهرستان های استان یزد

مدیرکل زندان های استان یزد در نشست مشترک با جمعی از مسئولین دادگستری ، دادستان ها و قضات شهرستان های استان در رابطه موضوع کاهش جمعیت کیفری زندان ها  گفت: تحقق برنامه های کاهش جمعیت کیفری نیازمند حمایت و کمک سایر مسئولین و نگاه ویژه قضات به مجازات های جایگزین حبس است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ رضا ذوالفعلی نژاد در ابتدای این نشست بر توسعه همکاری های نهادها و عوامل مربوط به منظور تحقق اهداف کاهش جمعیت کیفری زندان ها تاکید کرد و گفت: تحقق برنامه های کاهش جمعیت کیفری نیازمند حمایت و کمک سایر مسئولین و نگاه ویژه قضات به مجازات های جایگزین حبس است.

وی در ادامه با تشریح گزارشی از عملکرد زندان های استان درخصوص برنامه های کاهش جمعیت کیفری اظهار داشت: برخی تغییرات در مکاتبات و ابلاغیه ها می تواند به عدم ورود متهمین جرایم مالی به زندان جلوگیری کند به گونه ای که اگر در احضاریه ها قید شود حتماً به همراه خود وثیقه و یا کفیل داشته باشند، ممکن است در بررسی های قضایی پرونده در دادگاه مختومه شده و فرد راهی زندان نشود.

ذوالفعلی نژاد ضمن تقدیر از تلاش ماموران نیروی انتظامی و تعامل آنها با مجموعه ی زندان ، همکاری کلانتری ها درخصوص اعزام متهین به دادسرا و یا محکومین مالی که جلب می شوند در اولین ساعات اداری را خواستار شد.

وی با اشاره به ماده ۱۱ دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری افزود: تشکیل شعبه خاص در دادگاه برای صدور احکام متهمین دارای مواد مخدر گرمی که مجازات انها صرفاً جزای نقدی و یا شلاق و یا حبس کمتر از ۶ ماه است و عدم معرفی آنها به زندان نیز می تواند در کاهش جمعیت کیفری زندان های استان موثر باشد.

مدیرکل زن ان های استان یزد ضمن اعلام آماری از مددجویان اتباع بیگانه در زندان مرکزی یزد گفت: عدم معرفی اتباع به اتهام ورود و اقامت غیر مجاز و سایر اتهام هایی که شاکی خصوصی ندارند به زندانها هم در تحقق برنامه های کاهش جمعیت کیفری نقش دارد.

رضا ذوالفعلی نژاد در ادامه ضمن تقدیر از همکاری قضات در صدور احکام مجازات های جایگزین حبس، از محاسن اینگونه احکام یاد کرد و خواستار تشویق سایر قضات به توجه و صدور احکام این چنینی شد.

وی افزود: تعدادی از مددجویان سالخورده در زندان های استان می توانند با مساعدت پزشکی قانونی و تأیید اینکه این دسته از محکومین توان تحمل حبس ندارند به استناد ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری از امتیازات مرخصی درمانی و یا تبدیل مجازات و یا توقف حکم حسب مورد برخوردار شوند که امیدواریم در این زمینه نیز همکاری و مساعدت مسئولین مربوطه را شاهد باشیم.

ذوالفعلی نژاد افزود: توان پرداخت هزینه مشاوره پزشکی قانونی و همچنین محاسبه شدن آزمایشات و موارد تشخیصی بصورت آزاد و بدون تعرفه برای بسیاری از مددجویان زندان های استان ممکن نیست ضمن اینکه مطابق ماده ۱۰۴ آیین نامه اجرایی سازمان زندانها، از طریق اداره کل زندان ها نیز قابل پرداخت نیست و امیدواریم در این باره نیز مسئولین مربوطه بیش از پیش مشکلات مددجویان را در نظر بگیرند.

در ادامه حجت اسدی، دبیر اجرایی دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری دادگستری استان یزد به موضوع اجرای ماده ۴۵ اصلاحی قانون مبارزه با مواد مخدر در دادگاههای انقلاب اشاره کرد و گفت: پرونده های زندانیان جرائم مواد مخدر که به حبس ابد و اعدام محکوم هستند هرچه سریعتر استخراج و حداکثر طی سه ماه آینده با قانون جدید مطابقت داده خواهد شد و برای مددجویان مشمول، مجدداً رأی جدید صادر می شود هرچند ممکن است خیلی در کاهش جمعیت کیفری زندان ها تأثیر نداشته باشد لیکن با توجه به اینکه وضعیت زندانیان محکوم به اعدام تغییر پیدا خواهد کرد موجب امیدواری زندانیان، خانواده آنها و بقیه افرادی که مرتکب چنین جرایمی شده اند می گردد.

معاون آمار و فن آوری اطلاعات دادگستری کل استان و رئیس کل دادگاههای عمومی و انقلاب شهرستان یزد در ادامه ضمن تشریح اهداف کمیته کاهش جمعیت کیفری زندان ها، خواستار همکاری بیش از پیش دادستان های شهرستان های استان درخصوص تحقق اهداف این کمیته که همواره مورد تاکید مقام معظم رهبری و ریاست محترم قوه قضاییه بوده است، شد.

در ادامه این نشست نیز دادستان های شهرستان های استان یزد به ذکر راهکارهای مؤثر در کاهش ورودی محکومین و متهمین به زندان پرداختند.

2 3 4 5

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*