مدیرکل زندان های استان یزد در دیدار با نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی: کاهش جمعیت کیفری در اولویت برنامه های است

1

مدیرکل زندان های استان با نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ رضا ذوالفعلی نژاد در این دیدار که در دفتر موسوی بیوکی نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی برگزار شد ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زندان های یزد و اقدامات تامینی و تربیتی صورت گرفته در مراکز نگهداری زندانیان استان گفت: متاسفانه سن جرم نسبت به سال های گذشته پایین تر آمده و اکنون حدود ۷۵ درصد زندانیان سنین ۱۹ تا ۴۵ سال هستند که همین تعداد افراد در صورتی که دچار بزهکاری نمی شدند، می توانستند در چرخه کار و صنعت، به عنوان نیروی کار فعالیت کرده و به جامعه و خانواده خودشان خدمت کنند.

وی افزود: حدود ۸۰ درصد زندانیان از نظر سطح تحصیلات، کم سواد و یا زیر دیپلم هستند که میتوان نتیجه گرفت سطح سواد و تحصیل در کاهش جرایم بسیار موثر است ضمن اینکه حدود ۵۵ درصد از مددجویان در معرفی شغل خود اعلام کرده اند که حرفه ثابت و مشخصی نداشته و به کار آزاد مشغول بوده اند.

مدیرکل زندان های استان اظهار داشت: هزینه های نگهداری مددجویان بالا است و از طرفی در زندان مرکزی یزد با کمبود فضای فیزیکی مواجه هستیم به گونه ای که طبقه بندی زندانیان بر اساس آیین نامه ی سازمان زندان ها بیش از ۸۰ درصد در زندان های استان اجرایی شده اما مشکلاتی نظیر کمبود فضای فیزیکی ما را تا حدودی در اجرای ۱۰۰درصدی طبقه بندی زندانیان دچار مشکل کرده است.

ذوالفعلی نژاد ضمن ارائه گزارشی در رابطه با فعالیت های صورت گرفته در راستای کاهش جمعیت کیفری زندان ها در استان یزد گفت: کاهش جمعیت کیفری زندان ها در دستور کار و اقدامات خوبی از طریق تلاش مسئولان، تعاملات و توجهات دستگاه قضایی با اداره کل زندان ها صورت گرفته و کاهش جمعیت کیفری تا حدودی در استان محقق شده است.

وی افزود: ساخت اندرزگاه اتباع بیگانه مدتی است در زندان مرکزی یزد آغاز شده ولی به دلیل کمبود اعتبارات سرعت پیشرفت بسیار کمی دارد که امیدواریم با توجه به اینکه حدود ۱۴ درصد از مددجویان زندان های استان را اتباع بیگانه تشکیل می دهند، مسئولین نیز حمایت های بیشتری از این پروژه داشته باشند تا بتوانیم با ساماندهی بهتر اهداف سازمان زندان ها در مباحث تامینی و تربیتی زندانیان را محقق سازیم.

این مقام مسئول ادامه داد: طرح انتقال زندان یزد به بیرون از شهر و همچنین احداث زندان بافق نیز از سال های گذشته مطرح و اقدامات مطالعاتی آن انجام شده است که درصورت حمایت و مساعدت مسئولین در رابطه با اجرایی شدن این طرح ها بسیاری از مشکلات زندان و خانواده مددجویان حل خواهد شد.

مدیرکل زندان های استان یزد در پایان نیز آمار و گزارشی از اقدامات ستاد دیه استان ارائه داد.

موسوی نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست به بیان راهکارهایی درباره رفع مشکلات مجموعه ی زندان های استان پرداخت.

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*