توسعه اشتغال مددجویان یزدی با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری استان

در راستای تحقق تفاهم نامه مشترک بین سازمان زندان ها و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، نشستی با حضور مدیران کل دو دستگاه در استان یزد برگزار و بر توسعه اشتغال مددجویان زندان های استان با همکاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی اداره کل زندان های استان یزد؛ در این نشست که به میزبانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری یزد برگزار شد، ابتدا مدیرکل زندان های استان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت اشتغال و حرفه آموزی زندان گفت: پتانسیل ها و نیروی کار خوبی در مجموعه زندان های استان هستند که بسیاری از آنها ناخواسته و یا به دلیل عدم آشنایی با قوانین و جهل به موضوع گرفتار حبس و زندان شده اند و می توان با تغییر نگرش آنها که از سوی همکاران مجموعه زندان از طریق اقدامات اصلاحی و تربیتی درحال انجام است، این مددجویان را در بازار کار مورد استفاده قرار داد تا ضمن فراهم شدن زمینه بازگشت سعادتمندانه آنها به جامعه، در کنار کسب درآمد بتوانند رسیدگی بیشتری به خانواده های خود داشته باشند.

رضا ذوالفعلی نژاد در ادامه با تاکید بر اهمیت اشتغال و حرفه آموزی زندانیان در سالی که از سوی مقام معظم رهبری به نام اشتغال و تولید نامگذاری شده است،  افزود: حدود ۲۵درصد از زندانیان استان در فعالیت های مختلف اشتغال و حرفه آموزی مشغول کار و کسب درآمد هستند و بررسی ها نشان داده است مددجویانی که در دوران حبس آموزش های فنی و حرفه آموزی را در زندان فرا گرفته و پس از آزادی مشغول کار شدند، کمتر از یک درصد به زندان بازگشته اند.

وی افزود: بیکاری یکی از آفت های بزرگ مددجویان قبل از بزهکاری بوده است که اگر بتوانیم در راستای تاکیدات  ریاست محترم سازمان زندان ها و تفاهم نامه ای که با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور داشته اند، از مددجویان پس از حضورشان در دوره های آموزشی مناسب در بازار کار استفاده کنیم، بخش مهمی از مشکلات آنها را حل نموده ایم.

مدیرکل زندان های استان اظهار داشت: تغییر نگرش مردم و جامعه نسبت به زندانیان نیز باید به شکلی اتفاق بیافتد که مددجویان پس از اصلاح و تربیت و آزادی بتوانند به راحتی در بازار کار مشغول فعالیت شوند.

محمدرضا آخوندی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان یزد نیز در این نشست با اعلام آمادگی به منظور همکاری درخصوص تحقق اهداف مشترک دو سازمان گفت: آموزش یکی از مهمترین رکن بخش برنامه های این سند است که آمادگی داریم با اعزام مربی آموزشی به زندان مددجویان را قبل از به کار گیری در محیط کار، مورد آموزش های کامل قرار دهیم.

وی افزود: این اداره کل آمادگی دارد تا در تولید نهال و نهالستان، توسعه مراتع و حفاظت از جنگل ها به همراه استفاده از ظرفیت های مجتمع های اشتغال و حرفه آموزی زندانیان استان یزد همکاری مناسبی در بحث به کار گیری مددجویان دارای شرایط کار داشته باشد.

گفتنی است مقرر گردید کارگروه اجرایی با حضور کارشناسان مرتبط و برجسته دو دستگاه طی هفته آتی برگزار و راهکارهای همکاری دوجانبه بین دو دستگاه در چارچوب یک تفاهمنامه داخلی به امضاء مدیران کل اداره کل زندان ها و منابع طبیعی استان رسیده و به مرحله اجرا درآید.

 

1 2 3

نوشتن دیدگاه

آدرس پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.لطفا فیلد های که دارای ستاره هستند را پر کنید *

*